ПРИПРЕМА ЗА ТЕСТ ИЗ ИСТОРИЈЕ ЗА ОДЕЉЕЊЕ С-11 ЗА 28. 2. 2017. (УТОРАК)

За тест из историје треба припремити градиво следећих лекција (из уџбеника):

1. Државе Западних и Источних Словена (Словени у прапостојбини, словенска племена и народи, Самова држава, Моравска кнежевина)

2. Српске земље у раном средњем веку (Насељавање Словена на Балкан, Србија-Рашка до средине 12. века, Дукља-Зета)

3. Јужнословенске земље и Угарска (Држава Македонских Словена-Самуилово царство, Примање хришћанства и почеци писмености Срба и Македонских Словена)

4. Хришћанска црква у средњем веку

5. Привреда и култура у Западној Европи

6. Византија Палеолога

ПРИМЕРИ ПИТАЊА ЗА ТЕСТ

1. Где се налазила прапостојбина Словена?_________________________________

2. а) Који цар је изградио систем утврђења на Балкану да би заштитио Византију од словенских напада?_________________________________________________

б) За време владавине ког византијског цара су се Срби доселили на Балкан? _____________________________________________________________________

1. Борба за инвеституру између _______________ и _________________ достигла је врхунац у ___ веку за време папе ______________ и цара _________________.

1. Византија је пала под _____________ власт када је ____ год. султан ________________ освојио _____________ (име града). Последњи византијски цар ____________________________________ погинуо је бранећи царство.

2. а) Који владар је основао прву српску династију?(титула и име)______________

б) Са којом државом је Србија ратовала током његове владавине?___________

1. Дукља је постала краљевина ____ год., а њен први краљ __________________ је добио краљевску круну од ___________________.

2. а) По чему се град разликовао од села у средњем веку?______________________

б) Наведи бар четири универзитета у средњем веку._________________________

3. Наведи два најзначајнија писана историјска извора за историју Срба у раном

средњем веку._________________________________________________________